Založ si blog

Vety o láske

Poslednú dobu premýšľam o láske a o tom, že kým som nemal vlastné deti nevedel som ju nejako uchopiť.

Pri pohľade na wiki a ich definíciu som nedosiahol uspokojenie, pretože tam čosi chýba, veď posúďte:

„Slovo láska môže mať viac významov:

  1. emocionálny pocit náklonnosti k nejakej osobe (napr. materská láska, partnerská láska)
  2. citový vzťah k veci, myšlienke a pod. (napr. láska k peniazom, láska k prírode, k jedlu, k športu, k vlasti…)
  3. dobrý skutok voči druhému: prejav lásky, ktorý môže ale aj nemusí vychádzať z citových pohnútok (láska k nepriateľovi)
  4. erotická príťažlivosť muža a ženy, alebo dvoch ľudí rovnakého pohlavia (sexuálny styk sa tiež označuje ako „milovanie“)
  5. hovorovo: predmet lásky (napr. on/to je moja veľká láska)“

A aj keď mi je definícia E. Fromma sympatická: „láska je akt milovania, produktívna činnosť, ktorá zahrňuje staranie sa o niekoho alebo o niečo, poznávanie, reagovanie, potvrdzovanie, radovanie sa: a to či už ide o človeka, strom, obraz, myšlienku. Znamená to prebúdzať k životu, obohacovať ho. Je to proces sebaobnovovania a sebaprehlbovania.“ nepríde mi ako dostatočná.

Preto sa pokúsim o vlastnú definíciu.
Ako prvé ponúknem negatívne vymedzenie. Láska v prvom rade nie je zamilovanie, ani potešenie, ani sebecká potreba, inak by mala bytnosť asi ako šťastie. Krátku a nestálu. V láske nie je nevyhnutné potešenie, napriek tomu, že lásku sprevádzať môže.

Láska najčastejšie označuje pocit silnej príťažlivosti a emocionálneho pripútania.
Láska vo svojich rôznych formách pôsobí ako hlavný sprostredkovateľ blízkych medziľudských vzťahov. Je mnoho definícií ktoré Lásku rôzne rozlišujú. Napríklad na ako sme videli vyššie, na priateľskú, rodičovskú, platonickú, romantickú, božskú, partnerskú, materskú, atď. Avšak ja som presvedčený, že existuje iba jediná Láska a to univerzálna. Môže sa vsadiť do akéhokoľvek vzťahu, sexuálneho i nesexuálneho, k človeku i mimo človeka, jednoducho kdekoľvek.

Ponúknem Vám moju definíciu. Netvrdím, že je najlepšia, ale je moja:
Láska znamená uvedomelý zážitok stavu dobrovoľného záväzku, vedomej starostlivosti a zdieľanej intimity (je teda pomerne trvalá- „pretrvávavjúca-doplnenie 2.12.2020“), ktorý človek cíti k inej bytosti bez ohľadu na jej reálnosť či nereálnosť, poznateľnosť či ne-poznateľnosť. Láska je pozitívne rozhodnutie viery v inú bytosť zosobnená konaním skrz rozhodnutie a emóciu. Láska je teda trvácne nesebecké, pozitívne vnímané dávanie dobra k inej bytosti.

Takže šukanie nie je láska, zamilovanosť nie je láska, počúvať hudbu nie je láska, pozerať na dielo autora nie je láska.

Niečo však zamilovanosť a láska majú spoločné. Obe sú ovplyvnené hormónmi ako je oxytocín, neurotrofínmi, ako je NGF a feromónmi a to, ako ľudia myslia a správajú sa v láske i zamilovaní, je ovplyvnené ich predstavami o láske i zamilovanosti. Tu však celá podobnosť končí. Biológia potrebuje svoje kategórie, nech ich teda dostane.

O dôležitej vete

24.07.2020

Mal som asi 16 keď som si niekde prečítal nápis, ktorý je prisudzovaný Goethe-mu: Urob s tým čo máš, maximum čo môžeš. Táto veta je podľa mojej mienky (iste sa môžem mýliť) jedna z najdôležitejších ktoré je možné čítať. Prečo? Pretože aby sme zistili čo máme, musíme poznať samých seba! A aby sme s tým urobili maximum čo môžeme, musíme sa pokúšať [...]

Rodinné takmer-anekdoty

24.06.2020

Svojím deťom robím pravidelne úvody do mojej reality, resp. môjho vnímania reality a do reality spoločnosti. Nie preto aby som ich chcel formovať či nebodaj deformovať, ale preto aby som im ukázal fakty, úsudky a domnienky z rôznych uhlov pohľadu. Jednoducho chcem v nich vypestovať, alebo sa aspoň pokúsiť vštepiť do nich, príklon ku kritickému rozumu a k spochybňovaniu [...]

Krátky príbeh o červenej čiarke

24.05.2020

Rok 2008. Bol som akurát na Malte a býval som v meste Sliema. Dni som trávil v jazykovej škole a noci pri mori. Bol marec, more bolo studené, ale ja som sa chodil kúpať. Nebol tam žiaden piesok, len skaly. Vlny boli pomerne veľké a tak som si musel dávať pozor, aby ma o tie skaly neoplieskali. Nikdy som neplával ďaleko, nedôveroval som studenému moru v mesačnom svite. Ale napriek [...]

Baňa / Baníci /

Záchranári po dvoch týždňoch vytiahli z bane vo východnej Číne 11 uviaznutých baníkov

24.01.2021 15:20

O ďalších desiatich baníkov sa dosiaľ nič nevie, zatiaľ čo jedeného ďalšieho už čínske médiá pred pár dňami vyhlásili za mŕtveho.

NR SR / Parlament /

Prieskum Focusu: Hlas silnie, Matovič ďalej stráca

24.01.2021 14:12

Koaličná strana Za ľudí by sa do parlamentu nedostala, vládne hnutie Sme rodina Borisa Kollára sa v prieskume umiestnilo tesne nad hranicou zvoliteľnosti.

Testovanie / Koronavírus / Covid /

Krajčí: Optimálne je testovať sa každých päť dní

24.01.2021 13:34, aktualizované: 14:58

Šéf rezortu zdravotníctva poznamenal, že ak by sa Slovensko dostalo do oveľa väčšieho kontinuálneho pretestovávania obyvateľov, bude si môcť krajina dovoliť ďalšie uvoľnenie opatrení.

Testovanie / Skríning / Covid / Koronavírus /

V sobotu otestovali v rámci skríningu 1,3 milióna ľudí

24.01.2021 11:14, aktualizované: 12:22

Takmer 10-tisíc vzoriek malo pozitívny nález, pozitivita testovania dosiahla 0,77 percenta.

Radoslav Rochallyi

Som syn, manžel, otec, spisovateľ, podnikateľ, člen všetkého možného a nakoniec vyznávač neskorého Wittgensteina, ešte neskoršieho Heideggera a Patočku v celej jeho tvorbe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 6180x
Priemerná čítanosť článkov: 1030x

Autor blogu

Kategórie