Založ si blog

O dôležitej vete

Mal som asi 16 keď som si niekde prečítal nápis, ktorý je prisudzovaný Goethe-mu:

Urob s tým čo máš, maximum čo môžeš.

Táto veta je podľa mojej mienky (iste sa môžem mýliť) jedna z najdôležitejších ktoré je možné čítať.

Prečo? Pretože aby sme zistili čo máme, musíme poznať samých seba! A aby sme s tým urobili maximum čo môžeme, musíme sa pokúšať hranice možného neustále zdolávať a posúvať. Musíme pracovať na svojej trpezlivosti a nezlomnosti vo vzťahu k realite. Práve pre tieto dve veci je táto veta pre jednotlivca taká dôležitá.

A navyše táto veta implikuje jednu z právd, že v skutočnosti na nikoho názoroch nezáleží, len na názore samotného subjektu na vlastné limity a na to, ČO, AKO a KEDY s tým urobí…alebo aj neurobí.

Vety o láske

30.11.2020

Poslednú dobu premýšľam o láske a o tom, že kým som nemal vlastné deti nevedel som ju nejako uchopiť. Pri pohľade na wiki a ich definíciu som nedosiahol uspokojenie, pretože tam čosi chýba, veď posúďte: „Slovo láska môže mať viac významov: emocionálny pocit náklonnosti k nejakej osobe (napr. materská láska, partnerská láska) citový vzťah k veci, myšlienke a [...]

Rodinné takmer-anekdoty

24.06.2020

Svojím deťom robím pravidelne úvody do mojej reality, resp. môjho vnímania reality a do reality spoločnosti. Nie preto aby som ich chcel formovať či nebodaj deformovať, ale preto aby som im ukázal fakty, úsudky a domnienky z rôznych uhlov pohľadu. Jednoducho chcem v nich vypestovať, alebo sa aspoň pokúsiť vštepiť do nich, príklon ku kritickému rozumu a k spochybňovaniu [...]

Krátky príbeh o červenej čiarke

24.05.2020

Rok 2008. Bol som akurát na Malte a býval som v meste Sliema. Dni som trávil v jazykovej škole a noci pri mori. Bol marec, more bolo studené, ale ja som sa chodil kúpať. Nebol tam žiaden piesok, len skaly. Vlny boli pomerne veľké a tak som si musel dávať pozor, aby ma o tie skaly neoplieskali. Nikdy som neplával ďaleko, nedôveroval som studenému moru v mesačnom svite. Ale napriek [...]

pocasie-26-2-2021

Po dvadsiatkach sa počas víkendu zozimí

26.02.2021 00:00

Teploty na Slovensku stúpli aj nad dvadsať stupňov Celzia, ale nerátajte, že víkend bude takto teplý. Kam spadnú teploty?

Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík

Vypne vláda Slovensko? Možno už budúci týždeň príde drsný lockdown

26.02.2021 00:00

Uzavretie krajiny, aj časti priemyselných podnikov. Vojaci a policajti v uliciach. Zatvorené školy. Aj tak môže čoskoro vyzerať Slovensko.

Alexandr Lukašenko

EÚ o rok predĺžila sankcie voči Lukašenkovi a predstaviteľom jeho režimu

25.02.2021 22:51

EÚ uvažuje o rozšírení sankcií na ďalších bieloruských predstaviteľov.

Virus Outbreak Mexico

EMA: Nemôžeme Rusko prinútiť, aby nám poslalo dáta k Sputniku

25.02.2021 22:30

Hmm... Takto znela odpoveď Hansa-Georga Eichlera, vedúceho lekárskeho poradcu EMA, či by sa dal zaočkovať vakcínou, ktorú jeho organizácia neschválila.

Radoslav Rochallyi

Som syn, manžel, otec, spisovateľ, podnikateľ, člen všetkého možného a nakoniec vyznávač neskorého Wittgensteina, ešte neskoršieho Heideggera a Patočku v celej jeho tvorbe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 6517x
Priemerná čítanosť článkov: 1086x

Autor blogu

Kategórie